Lista rzeczy, z którymi kojarzą nam się Włochy jest dość długa. Pizza, makaron, Krzywa Wieża w Pizie, Rzym, gorące lato i wiele innych. Czy jednak zawsze zwracamy uwagę na to, jakie jest pochodzenie każdego z tych „włoskich symboli”? Mieszkańcom Bielska-Białej Włochy dodatkowo kojarzą się z motoryzację i obecnym ty od dziesięcioleci Fiatem oraz z nauką języka włoskiego, który jest bardzo popularny w stolicy Podbeskidzia.
Pizza
Mało kto zdaje sobie sprawę, że współczesna włoska pizza może mieć swoje korzenie w Starożytnej Grecji – tam właśnie serwowano placki z ciasta posmarowane oliwą i posypane ziołami. Z Grecji potrawa ta trafiła do Rzymu, a pierwsza „współczesna” pizza miała postać w 1889 roku w Neapolu. Tamtejszy kucharz miał ją przyrządzić na cześć odwiedzającej miasto królowej Sardynii – Małgorzaty (Margherity po włosku, stąd też nazwa pizzy), a składała się ona z trzech prostych składników: sosu pomidorowego, bazylii i sera mozsarella, przywodząc na myśl trzy kolory włoskiej flagi.
Makaron
Chociaż najstarszy makaron odnaleziono w Chinach (liczył ponad 4 tysiące lat!), to na ogół kojarzy się z Włochami. Według legendy, do Europy sprowadził go wenecki podróżnik Marco Polo, jednak źródła historyczne opisują bardzo podobną potrawę podawaną w Imperium Rzymskim już w II wieku naszej ery. Nie bez powodu ciężko wyobrazić sobie kuchnię włoską bez tego jakże ważnego dla niej elementu – włosi wyróżniają cały ogrom poszczególnych rodzajów makaronów i ważne jest jego odpowiednie przygotowanie oraz podanie. Nie dopuszczalny jest makaron przygotowany na słodko lub jedzony łyżką i widelcem.
Krzywa Wieża w Pizie
Chociaż wszyscy o niej słyszeli, mało kto zdaje sobie sprawę, czym naprawdę jest ta budowla. Okazuje się, że to nic innego jak ośmiopiętrowa dzwonnica katedralna. Jej budowę rozpoczęto w 1174 i już wkrótce potem słynna wieża zaczęła się odchylać od pionu, co nie przeszkodziło budowniczym w ciągu następnych 177 lat dokończyć swego dzieła. Na początku lat dziewięćdziesiątych, z powodów bezpieczeństwa, zamknięto ją dla turystów. Remont budowli trwał ponad dwadzieścia lat, powołano także specjalny zespół inżynierów pod kierunkiem profesora geotechniki o polskich korzeniach, Michele Jemiolkowskiego, którego zadaniem było „ocalenie” wieży przed postępującym przechyłem. Projekt odnowy i stabilizowania dzwonnicy zakończył się w 2011 roku i Krzywa Wieża w Pizie jest ponownie otwarta dla turystów.
Koloseum
Pierwszą nazwą tej budowli był „Amfiteatr Flawiuszów”, gdyż to co, co obecnie nazywamy Koloseum, zbudowane zostało właśnie dzięki dynastii Flawiuszów w latach 70-80 I wieku naszej ery. Współczesna nazwa ma korzenie średniowieczne i pochodzi od greckiego słowa „kolossos”, co oznacza „ogromny” i odnosi się do wzniesionego nieopodal pomniku Nerona. Amfiteatr mógł pomieścić od 40 do 50 tysięcy widzów, miał możliwość osłonięcia widzów specjalną zasłoną na wypadek niepogody i zasłynął z krwawych widowisk urządzanych w jego murach, z których ostatnie miały miejsce w 528 roku. Później, pod koniec VI wieku arenę przekształcono w cmentarz. Choć nie ma na to dowodów, miejsce to utożsamia się z masowymi mordami pierwszych chrześcijan, co ma upamiętać krzyż wzniesiony w centrum budowli.
Hymn, godło i flaga
Oczywiście, oficjalnymi symbolami Włoch pozostają hymn, godło i flaga. Włoski hymn nosi tytuł Il canto degli Italiani (Pieśń Włochów) i został napisany w roku 1847 przez Goffredo Mameliego, uczestnika włoskich walk o niepodległość, który zginął w ich trakcie w wieku zaledwie 22 lat. Po raz pierwszy zaśpiewano go w Genui, na cześć reform przeprowadzonych przez króla Sardynii Karola Alberta Sabaudzkiego. Co ciekawe, podobnie jak w polskim hymnie istnieje odniesienie do Włoch, tak i we „włoskiej Marsyliance” wspomina się o polskich zaborach.
Godło Włoch swój obecny kształt otrzymało w roku 1948. Białą gwiazdę oraz symbole narodowe takie jak gałązka oliwna i gałązka dębowa umieszczone na tle zębatki symbolizującej wspólną pracę Włochów. Trójkolorowa włoska flaga, natomiast, odnosi się do rewolucji francuskiej i symbolizuje władzę trzeciego stanu w państwie.