Czy wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? Podobno tak! Powiedzenie to, jest aktualne od przeszło 3 tys. lat, kiedy to Rzymianie zasłynęli jako budowniczowie świetnych dróg. Dlaczego jest aktualne do dzisiaj? Bo Rzym w dalszym ciągu jest doskonałym węzłem komunikacyjnym, zarówno lądowym jak i lotniczym. Z Bielska -Białej do Rzymu dostaniemy się pokonując samochodem ok. 1488 km. Ale czy tylko dlatego to powiedzenie ma sens? A może chodzi też o to, że raz odwiedzając Rzym chce się tam jak najszybciej wrócić, szukając wszystkich możliwych dróg? Zastanówmy się dlaczego tak się dzieje? Z pewnością z powodu mnogości magicznych miejsc i niezliczonej ilości zabytków. Artykuł podzielimy na 2 części z powodu niemożności zawarcia wszystkich treści w jednym. W tym i kolejnym, przybliżymy historię kilku budowli i miejsc, które można uznać za symbole Wiecznego Miasta.
Koloseum
Koloseum, zwane również Amfiteatrem Flawiuszów, powstało ok 70 r. n.e. Jest to eliptyczna, czterokondygnacyjna budowla, wzniesiona w stylu porządku spiętrzonego (kondygnacje w kolejności od najniższej reprezentują style: toskański, joński i koryncki). Trzy najniższe piętra to charakterystyczny układ arkad, obiegający cały obwód budowli. Koloseum mogło pomieścić ok. 50 tysięczną widownię. Ostatnie igrzyska odbyły się w Amfiteatrze w VI w. Oprócz igrzysk, Koloseum było miejscem, w którym odbywały się walki gladiatorów, bitwy morskie i walki dzikich zwierząt. Współczesny, niekompletny wygląd budowli, to efekt trzęsień ziemi z V i XIV w.
Obecnie Amfiteatr jest chyba największą atrakcją turystyczną Rzymu. Warto dodać, że w 2007 r. został wpisany na listę 7 nowych cudów świata.
Fontanna Di Trevi
Najsłynniejsza rzymska fontanna to z pewnością barokowa Fontanna Di Trevi. Została zaprojektowana i wybudowana w XVIII, a sama budowa trwała 41 lat. Projektantem został mało znany Nicollo Salvi, a ostateczną wersję wyglądu budowli zatwierdził sam papież Klemens XII. Pozornie może się wydawać, że fontanna, to po prostu centralnie umieszczone postaci Neptuna, trytonów i rydwanów zaprzężonych w hybrydy konia i ryby (hippokampy), podczas gdy Fontanna di Trevi to olbrzymi kompleks zawierający w sobie grupę postaci i ścianę przypominająca fasadę budynku. Ma 26 m wysokości i 20 m szerokości. Fontanna zasilana jest przez wodę prowadzoną tym samym akweduktem, który zasila fontannę przy Schodach Hiszpańskich. Pieniądze, wrzucane zwyczajowo przez turystów do Fontanny di Trevi, są wyławiane i przeznaczane na konserwację zabytków Wiecznego Miasta i dla ludzi biednych.
Panteon
Panteon to inaczej miejsce poświęcone wszystkim bogom (łac. pan- wszystko, theoi- bogowie). Tak została nazwana świątynia usytuowana na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w 125 r. n.e. Panteon najprawdopodobniej zaprojektowany został przez architekta Apollodorosa z Damaszku, na miejscu zniszczonej w pożarze poprzedniej świątyni. Jest to jedna z najlepiej zachowanych budowli Rzymu z czasów starożytnych i jednocześnie najbardziej charakterystyczna. Panteon jest rotunda przykrytą kopułą o wysokości 42,2 m. Przed wejściem znajduje się portyk i 16 kolumn w stylu korynckim. Kopuła odlana jest z betonu, a w szczycie znajduje się okrągły otwór, zwany oculusem, o średnicy prawie 8 m. Jako, że nie jest to przeszklone okno, posadzka pod nim jest minimalnie wklęsła i posiada odpływ celem odprowadzania deszczu. Rozłożeniu sił działających na sklepienie pomagają charakterystyczne kasetony, które pokrywają całą kopułę od wewnątrz. W środku, u nasady budowli, znajdują się usytuowane naprzemiennie prostokątne i półkoliste wnęki, które służą jako kaplice grobowe. Spoczywają tam m.in. artysta renesansowy Rafael, jego asystent i narzeczona Maria Bibiena.
Schody Hiszpańskie
Ulubione miejsce spotkań nie tylko rzymskiej młodzieży rzymskiej, ale przede wszystkim turystów. Przez cały rok, Schody Hiszpańskie są tłumnie odwiedzane przez wizytujących Rzym, ponieważ każdy chce choć przez chwile posiedzieć na jednym ze 138 stopni. Zostały ukończone w 1725 r. a architektami, którzy je zaprojektowali i czuwali nad budową byli Francesco de Sanctis i Alessandro Specchi. Schody powstały na zlecenie papieża. Niejako łączą górujący na szczycie Kościół Św. Trójcy i znajdujący się u ich podnóża Plac Hiszpański. U podnóża schodów, znajduje się niewielka fontanna w kształcie łódeczki, wykonana przez ojca słynnego Giovanni Lorenzo Berniniego. Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że zasilana jest wodą z tego samego akweduktu co fontanna di Trevi, o której pisaliśmy w poprzednim artykule. Schody Hiszpańskie są jednymi z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie. Tętnią życiem przez cały rok i nie chodzi tylko o tłumnie odwiedzających to miejsce gości. Są doskonałym tłem dla corocznych pokazów mody, wiosną ozdabiane są kwiatami z okazji festiwalu kwiatów, a zimą ustawiana jest na nich szopka bożonarodzeniowa. Nocami Piazza di Spagna i Schody zamieniają się w miejsce imprez, dyskotek i spotkań towarzyskich. Istnieje przesąd jakoby nie powinno się spożywać posiłków na Schodach Hiszpańskich, jednak nikt się tym nie przejmuje i spokojnie konsumuje prowiant konieczny do wytrwałego zwiedzania Rzymu.
Forum Romanum
Istnieją co najmniej 2 teorie dotyczące powstania najstarszego placu miejskiego w Rzymie. Obie jednak zgadzają się z tym, że na miejscu obecnego Forum Romanum znajdowały się bagna, które z czasem osuszono, a teren utwardzono. Wtedy to zaczęły się tu zbierać zgromadzenia obywateli. Pierwsze działania na tym terenie datuje się na VIII w p.n.e. Okres świetności datuje się na czasy cesarstwa. Wtedy to powstały najcharakterystyczniejsze budowle, takie jak Świątynia Boskiego Juliusza, Świątynia Wenus i Romy, Świątynia Wespazjana, łuk triumfalny cesarza Augusta. Równolegle, rozbudowywał się Rzym, a razem z nim powstawały kolejne fora, tworząc razem z Forum Romanum kompleks architektoniczny. Forum było miejscem reprezentacyjnym, miejscem głównych uroczystości, ośrodkiem politycznym, religijnym, handlowym i towarzyskim.
Podczas zdobycia Rzymu przez Wizygotów w V w n.e. Forum Romanum zostało zdewastowane, mimo tego, aż do połowy VIII w. zbierały się tu zgromadzenia. Budowli nie oszczędziły również trzęsienia ziemi, oraz popularne w średniowieczu traktowanie pozostałości rzymskich jako źródła taniego, dobrego materiału budowlanego. Prace wykopaliskowe, które odsłoniły obecny stan Forum zapoczątkowano pod koniec XIX w. i trwają one do dziś. Forum Romanum jest obowiązkowym przystankiem na mapie zwiedzania Rzymu, dla każdego turysty. Do dziś można się zachwycać kunsztem, wysublimowaniem i umiejętnościami starożytnych architektów i budowniczych.
Zamek Świętego Anioła
Inaczej zwany Mauzoleum Hadriana monumentalny budynek, został wzniesiony na Zatybrzu w latach 135 r.-139 r. n.e. Jak sama nazwa wskazuje był on budowany, aby pełnić funkcje grobowca cesarza Hadriana i jego następców. Aby ułatwić komunikację, przez Tybr przerzucono 8 – przęsłowy most, który razem z mauzoleum, do którego prowadzi, robi monumentalne wrażenie. Grobowiec został zbudowany na podstawie kwadratu, na który nadbudowano przykryte kopuła, koliste mauzoleum. Na szczycie znajdował się pomnik cesarza na kwadrydze, również wokół całego mauzoleum umiejscowione były rzeźby- niestety uległy zniszczeniu. Na przestrzeni wieków, mauzoleum pełniło najróżniejsze funkcje. Swoją pierwotną utraciło w III w, kiedy zostało włączone do murów obronnych miasta. Następnie zamieniono je na więzienie, później na fortecę. Pod koniec VI w przemianowano miejsce, nazywając je Zamkiem św. Anioła. Nazwa ta powstała dla upamiętnienia ukazania się na szczycie mauzoleum anioła z mieczem, który miał zwiastować koniec zarazy dziesiątkującej w tamtym okresie Rzym. Zamek św Anioła z pewnością zasługuje na uwagę, w końcu pochowani są tam jedni z największych władców starożytnych; Antonin Pius, Karakalla, Septymiusz Sewer i oczywiście Marek Aureliusz.