Włochy – kojarzymy je głównie z pizzą, makaronami i krzywą wieżą w Pizie. Uczymy się tego języka, bo pięknie brzmi i jest przyjemny w nauce. Czy jednak zwracamy dość uwagi na kulturę i historię tego kraju? Ile tak naprawdę wiemy o państwie, którego język poznajemy?
Rozwój i piękne krajobrazy
Włochy (wł. Italia) to państwo położone na Półwyspie Apenińskim i należy do ósemki najbogatszych państw świata – tak zwanej grupy G8. Na jego terenie znajdują się ponadto dwa niezależne państwa-enklawy: Watykan i San Marino.
Krajobraz w głównej mierze tworzą tutaj wyżyny i góry, śródziemnomorska roślinność i podzwrotnikowy klimat, dzięki któremu to właśnie Włochy są tak lubiane przez turystów jako cel ich letnich wakacji i urlopów.
Oprócz wyróżniającej go scenerii, ten ciepły kraj to nie tylko idealne miejsce na wakacje. To również wysokorozwinięte państwo – jedno z najbogatszych w Europie, czwarte pod względem zaludnienia i pierwszy na świecie producent wina, czym wyprzedza nawet Francję. Nie bez powodu sławne są włoskie drużyny piłki nożnej i siatkówki, jak również włoski team Formuły 1 – Ferrari, uwielbiany przez Włochów i stanowiący swojego rodzaju legendę sportów motorowych.
Kultura i język
Szczególnie zachwycające jest dziedzictwo kulturowe Włoch – zabytki, które pamiętają czasy Imperium Rzymskiego otwierają listę miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym kraju. Włochy to miejsce, w którym swój początek miały liczne nurty w sztuce i muzyce, takie jak renesans czy barok, inspirując twórców w innych państwach europejskich.
Niewiele osób, które uczą się języka włoskiego zdaje sobie sprawę, jak zróżnicowany jest pod tym względem ten kraj. Pierwszym podziałem językowo-kulturalnym jest podział na uprzemysłowioną północ Włoch i nieco gorzej rozwinięte południe. To właśnie na tym polu powstają częste konflikty polityczne, gdyż północ kraju nie patrzy przychylnie na biedniejsze południe korzystające z owoców z ich pracy i rozwoju. Ten sam podział widoczny jest w sposobie mówienia – Włocha pochodzącego z południa kraju można poznać po jego znacznie bardziej miękkim sposobie wymawiania poszczególnych wyrazów.
I choć podział północ-południe to ten najłatwiejszy z możliwych, co bardziej dociekliwych zainteresuje fakt niesamowitego podziału dialektalnego mającego miejsce na terenie Włoch. Fakt, że nie zawsze było to jednolite państwo, lecz wiele małych księstw rządzących się innymi prawami i zwyczajami, przyniósł efekt w postaci mnogości dialektów. Obecny język włoski oparty jest właśnie na dialekcie toskańskim, którym posługiwali się sławni włoscy pisarze i poeci jak Dante Alighieri czy Francesco Petrarka.
Podobieństwa i różnice
Choć często mówi się o kontaktach polsko-włoskich, szczególnie na polu biznesowym, Włochy wciąż pozostają krajem o kulturze nieco innej niż nasza rodzima. To naród otwarty, bezpośredni i serdeczny, lecz pewne szczegóły dotyczące włoskiego stylu życia potrafią nas zaskoczyć.
To właśnie ta serdeczność i ekspresywność sprawia, że Włochów postrzega się jako naród hałaśliwy. Jeśli kiedykolwiek będziemy świadkiem wyjątkowo głośnej wymiany zdań, pamiętajmy, że to niekoniecznie musi być kłótnia! Ta sama energia, z którą kojarzymy Włochów, widoczna jest często w ich sposobie prowadzenia samochodu – nieco spokojniejsi kierowcy powinni wykazać się dużą ostrożnością w stosunku do włoskich uczestników ruchu drogowego. Być może swoistym potwierdzeniem tej informacji jest fakt, że we Włoszech mandatem można zostać ukaranym nie tylko za przekroczenie prędkości, ale również za zbyt wolną jazdę!
Inną ciekawostką, o której nieliczni wiedzą, są włoskie gniazdka elektryczne, które nie do końca spełniają europejskie normy. I chociaż (głównie ze względu na turystów) coraz częściej można spotkać domy z „europejskimi” gniazdkami, ciągle jeszcze może się okazać, że nasze ładowarki i kable nie będą do nich pasować bez odpowiedniego adaptera.
Wakacje i samodzielna podróż
Wybierając się do Włoch, pamiętajmy, że to kraj, który w pewnym sensie funkcjonuje z myślą o turystach. W swojej otwartej naturze, Włosi chętnie witają obce osoby, dlatego nie bójmy się poprosić o pomoc w trakcie naszego pobytu w ich kraju – a najlepiej zróbmy to w ich języku! Planując wyjazd, weźmy pod uwagę, że nie tylko biura podróży oferują atrakcyjne wakacje. Najlepiej znając swoje własne potrzeby, jesteśmy w stanie sami zaplanować swój urlop we Włoszech. Jeśli nie mamy ochotę na pobyt w hałaśliwym hotelu, pamiętajmy, że wiele Włochów wynajmuje kwatery prywatne – domy, które budowane i odnawiane są tylko w celu przyjęcia w nich turystów.
W samodzielnej organizacji podróży szczególnie pomocna okaże się znajomość języka włoskiego – dlatego zachęcamy do rozpoczęcia nauki tego języka już dzisiaj! w Bielsku-Białej w większości szkół językowych mozna znaleźć w ofercie kursy języka włoskiego na różnych poziomach zaawansowania i dla wszystkich grup wiekowych