Jak uczyć się języka włoskiego ?

wloski-bielsko-9Zaczynając naukę języka włoskiego, niejednokrotnie zastanawiamy się co zrobić, by przyniosła ona jak najlepsze rezultaty. W jaki sposób można uczynić ją bardziej efektywną? Jaka metoda jest dla nas najlepsza?  Odpowiedź na te pytania w przypadku każdego z nas będzie brzmiała inaczej, ale warto wypróbować chociaż kilka z poniższych pomysłów.

Unikanie rutyny

Dla dużej liczby osób nie ma nic gorszego niż studiowanie gramatyki pochylonymi nad podręcznikiem, w jej najbardziej surowej formie i uczenie się na pamięć nieregularnych odmian czasowników. Takie podejście często skutkuje znużeniem i popadnięciem w rutynę, które z kolei powodują obniżenie motywacji do nauki i znudzenie się językiem, lub wręcz zniechęceniem się do dalszego jego poznawania. Oczywiście, wiadomo, że od czasu do czasu innego wyjścia nie ma i po prostu musimy poznać gramatykę i jej schematy, lecz kiedy tylko to możliwe, starajmy się urozmaicić sobie przyswajanie języka.

Dynamika

Warto zastanowić się, co sprawia, że nauka języka jest dla nas przyjemniejsza i łatwiejsza. Być może będzie to rysowanie „drzew myśli”, kojarzenie słów ze sobą i umieszczanie ich na kartce? Innym sposobem może okazać się opisywanie obrazków w gazetach, książkach, na plakatach. Rysowanie graficznych schematów konstrukcji gramatycznych z użyciem dużej liczby kolorowych pisaków pomoże nam „przerobić” teorię na praktyczny obraz, który zapadnie nam w pamięć. Nie wahajmy się korzystać ze wszystkich naszych zmysłów. Warto czytać, pisać, słuchać, powtarzać na głos słówka i wyrażenia. Jeśli korzystamy z książki przeznaczonej do nauki języka, korzystajmy z niej aktywnie. Pamiętajmy, że podręcznik jest naszym narzędziem pracy – podkreślajmy to, co uważamy za ważne, róbmy notatki na marginesie i doklejajmy samoprzylepne karteczki z uzupełniającym słownictwem. Nierzadko do książek dołączone są płyty CD, których zawartość uzupełnia treść podręcznika, dlatego warto się z nimi zapoznać. Im więcej dynamiki w naszych działaniach, a mniej uczenia się na pamięć, tym lepsze – i trwalsze – efekty nauki.

Praktyka

Oprócz aktywnej i zróżnicowanej w swoim przebiegu nauki, nie wolno zapominać o praktycznym użyciu języka i kontakcie z jego żywą, codzienną wersją. To nie tylko utrwalenie poznanych już wiadomości nabranie tak zwanej „płynności językowej”. Mówi się, że im dalej w las, tym więcej drzew i podobnie jest z nauką języka. Korzystanie z niego na co dzień to nie tylko powtarzanie tego, co już umiemy, ale również szansa na poznanie nieznanych dotąd nam słów i wyrażeń, które nie należą do słownictwa postrzeganego jako „podstawowe”. Aby zamienić w teorię w czyn, wystarczy tylko włączyć telewizję lub zajrzeć do sieci. Dzięki telewizji satelitarnej, bez problemu możemy odnaleźć włoską telewizję (np. kanały Rai),  internet stwarza możliwość bezpłatnego zapoznania się z włoską pracą. Także w sieci możemy poznać rodowitych Włochów – dzięki licznym stronom umożliwiającym nawiązanie międzynarodowych znajomości, będziemy mieli szansę sprawdzić swoje umiejętności w rozmowie z kimś, kto z pewnością zaskoczy nas używaną przez siebie ilością najbardziej praktycznego, codziennego słownictwa i wyrażeń.

Wytrwałość

Zdarza się, że nawet rodzimi użytkownicy języka (bez względu na to, czy to polski czy włoski czy jakikolwiek inny) nie mają pełnej wiedzy na jego temat i popełniają wiele błędów. Nie oszukujmy się zatem, że (jako osoby obcego pochodzenia) w którymś momencie osiągniemy wszystko w nauce języka włoskiego. Zawsze będzie istnieć coś, o czym jeszcze nie wiemy, słówko, którego nie rozumiemy i zwrot o znaczeniu innym, niż byśmy się go spodziewali. Nauka języka nie kończy się nigdy – nawet, jeśli po włosku będziemy komunikować się biegle, pamiętajmy, że zawsze może być lepiej. Pamiętajmy, że osiągnięcie biegłości językowej to tak naprawdę początek zabawy, jaką jest poznawanie włoskiego.

Warto również korzystać z doświadczeń innych osób oraz rodowitych Włochów. Dla przykładu – w Bielsku-Białej, w mieście gdzie motoryzacja włoska jest wyjątkowo bardzo rozwinięta mieszka wielu obywateli Włoch, który po godzinach pracy w zakładach macierzystych często udzielają korepetycji lub pracują w szkołach językowych. Warto korzystać z ich doświadczenia i w taki sposób szlifować naturalny włoski akcent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>