Dlaczego warto uczyć się języka włoskiego ?

wloski-bielsko-2W Bielsku-Białej język włoski należny do jednego z najpopularniejszych języków obcych. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze przemysł samochodowy jest w Bielsku-Białej zadomowiony od kilkudziesięciu lat. Po drugie motoryzacja to nie jedyne wpływy Włoch na Podbeskidziu. Po trzecie – Włoch są atrakcyjnym miejscem turystycznych wojaży Polaków a przy okazji język włoski jest uznawany za łatwy w uczeniu się.

W dobie języka angielskiego jako narzędzia komunikacji międzynarodowej niejednokrotnie zastanawiamy się, czy warto uczyć się innych języków. Łatwo jest pomyśleć, że skoro w niemalże każdym zakątku ziemi można porozumieć się po angielsku, uczenie się kolejnego języka to strata czasu. Czyżby? A może jednak warto dać szansę innym językom? Może warto nauczyć się właśnie włoskiego?

Piękny w prostocie

Nie bez powodu włoski jest coraz bardziej popularny. To język o prostej, przyjemnej gramatyce, która przez niektórych uważana jest nawet za łatwiejszą od angielskiej. Jego brzmienie jest melodyjne i łatwo wpadające w ucho, a wymowa stosunkowo prosta. Szczególnie łatwą będzie dla nas jego nauka, jeśli mieliśmy wcześniej kontakt z językiem francuskim lub hiszpańskim – te trzy języki znajdują się bowiem w tej samej grupie języków romańskich, co sprawia, że pod względem zarówno gramatycznym jak i leksykalnym są do siebie bardzo podobne.

Przydatny w firmie

Jeśli myślimy, że w biznesie najbardziej popularny jest język angielski, to mamy rację… częściowo. Chociaż niejednokrotnie właśnie ten język jest używany do międzynarodowej komunikacji, to włoski dominuje w firmach o włoskim kapitale, włoskiego pochodzenia lub mających kontakt z włoskimi klientami. Wbrew pozorom, liczba pracodawców poszukujących pracowników o biegłej znajomości tego języka nie jest mała, szczególnie na terenie miasta, jakim jest Bielsko-Biała. O popularności tego języka wykorzystywanego także w miejscu pracy świadczy rosnąca liczba firm zainteresowanych kursami językowymi dla swoich pracowników.

Inny niż wszystkie

Warto rozważyć naukę języka włoskiego jako elementu podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Pamiętajmy, że niemal każdy, kto chce stanowić konkurencję na rynku pracy, posiada przynajmniej podstawową znajomość języka angielskiego. Być może to czas, by wyróżnić się na tle innych i zainwestować czas w naukę czegoś mniej popularnego, lecz równie przydatnego? W czasach, gdy znajomość angielskiego jest niemalże niezbędnym punktem w każdym CV, język włoski to wciąż coś, w pewnym stopniu, niecodziennego. Warto pamiętać, że również liczba osób mówiących po włosku jest mniejsza, niż osób znających angielski, co przekłada się na mniejszą konkurencję na rynku pracy.

Użyteczny w podróży

Podróżowanie po Włoszech na własną rękę? Dlaczego nie! Wizyta we włoskiej restauracji czy sklepie bez rozmówek w ręku? Jak najbardziej! Włochy to kraj wprost stworzony do odkrywania go wciąż na nowo. Jego historia sięga czasów antycznych, a kto lepiej przybliży nam historię danego miejsca, jeśli nie miejscowy Włoch, szczególnie, czy zaskoczymy go znajomością jego rodzimej mowy? Pamiętajmy jednak, że Włochy nie są jedynym krajem, gdzie można wykorzystać znajomość tego języka. Chociaż jak najgoręcej zachęcamy do spędzenia wakacji właśnie we Włoszech, również na chorwackiej Istrii czy Korsyce, w Słowenii czy Szwajcarii włoski jest jednym z języków, które pomogą w rozmowach z miejscowymi.

Nie traćmy czasu – bez względu na to, czy już postawiliśmy pierwsze kroki w poznawaniu włoskiego, czy dopiero mamy zamiar rozpocząć tę językową przygodę, poświęćmy już dzisiaj choć chwilę na naukę tego pięknego języka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>