Dlaczego kochamy Włochów

Dlaczego kochamy Włochów?Według styczniowego badania CBOSu, do najbardziej lubianych przez Polaków narodów, należą mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego. Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że to właśnie Włosi są ich ulubioną nacją. Dlaczego i za co aż tak lubimy Włochów? Czemu tak chętnie wybieramy wakacje we Włoszech, dlaczego lubimy włoską kuchnię, która jest chyba najpopularniejszą zagraniczną tradycją kulinarną w Polsce? Dlaczego tak pozytywnie odbieramy ten temperamentny naród? Spróbujmy się nad tym zastanowić.

 Klimat śródziemnomorski

Po pierwsze, kto z nas nie lubi gdy jest ciepło, a słońce przyjemnie grzeje. Na Półwyspie Apenińskim panuje klimat śródziemnomorski i choć temperatury  na południu i północy znacznie się między sobą różnią, to lata są gorące a zimy łagodne. Aby dostarczyć sobie prawdziwej dawki słońca i upałów, radzimy wybrać się na Sycylię i koniecznie odwiedzić Palermo. Amatorom trochę bardziej umiarkowanego klimatu polecamy wizytę w takich miastach jak Turyn, Mediolan czy Wenecja. Nie od dziś wiadomo, że słońce dostarcza energii i odgania depresyjne myśli.

 Ach te kobiety

Bez wątpienia, jesteśmy zafascynowani kobietami z południa. Włoskie piękności, to zadbane kobiety o bujnych włosach i takich samych kształtach. Potrafiące podkreślić swoją kobiecość świetnymi strojami, a „kropką nad i” są oczywiście luksusowe perfumy. Wyraziste, namiętne, tajemnicze – taki właśnie obraz stworzyły gwiazdy włoskiego kina takie jak m.in. Sophia Loren czy Monica Bellucci – ogniste, niezwykle kobiece brunetki. Mówiąc o włoskich kobietach nie możemy nie wspomnieć o innym typie kobiety, czyli o kochanej mammie, dbającej o żar w ognisku domowym, świetnie gotującej, zawsze otoczonej rozkrzyczaną rodziną. Ale jednocześnie potrafiąca walczyć o rodzinę jak lwica i być bardzo zaradną kobietą. Podobno to mama jest najważniejszą kobietą w życiu każdego włoskiego mężczyzny. Zdajemy sobie sprawę, że to obrazy stereotypowe, ale przecież wcale nie krzywdzące – wręcz przeciwnie!

Kuchnia włoska

Teraz parę słów o kuchni. Jest to z pewnością najpopularniejsza w Polsce kuchnia zagraniczna. I ma to przełożenie w ilości włoskich restauracji, knajpek i pizzerii, które możemy odwiedzić w polskich miastach i miasteczkach. Włosi uwielbiają chodzić do restauracji i stołować się z całą rodziną. Do nas ta tradycja dopeiro dociera, ale można w ostatnich latach zauważyć wzrost zainteresowania wizytami w restauracjach. A najukochańszą kuchnią Polaków jest z pewnością- oczywiście po kuchni rodzimej- kuchnia włoska. Uwielbiamy pizze, która wg Włochów niewiele ma wspólnego z oryginałem na cieniutkim cieście i często pogardliwie nazywana jest „polską pizzą”. Makaron z sosem często gości na naszych stołach, czy to bolognese, carbonara czy tez klasyczne spaghetti w sosie pomidorowym. Potrawy ukoronowane są dobrym winem, z którego również słyną Włosi i oczywiście deserem- najchętniej wybieranym przez Polaków jest panna cotta lub mocno kawowe tiramisu.

 Wieczne Miasto – Rzym

Rzym, wieczne miasto, stolica Włoch. Podobno to tam prowadzą wszystkie drogi! Kolebka starożytnego świata, którego pozostałości, często w niezmienionej formie, możemy podziwiać do dziś. Wspaniałe Forum Romanum z mnogością starożytnych budowli czy też amfiteatry z czego najsłynniejszy jest oczywiście amfiteatr Flawiuszów czyli Koloseum. Starożytne świątynie, takie jak Panteon przykryty monumentalną kopułą. Oprócz tego mnogość zabytków późniejszych, rozsianych po całym kraju: średniowieczna bazylika św. Marka, kompleks w Pizie ze słynną krzywą wieżą- campanillą. Barokowe fontanny, z czego najsłynniejsza jest oczywiście Fontanna Di Trevi, do której obowiązkowo trzeba wrzucić pieniążek, aby mieć pewność, że powróci się w to samo miejsce. Kanały Wenecji, florenckie budownictwo, sycylijskie wioski- uwielbiamy ten klimat ciasnych uliczek, urokliwych kamienic i pięknych krajobrazów.

 Język włoski

Język włoski jest niezwykle popularny w Polsce. Polakom łatwo się go nauczyć, dlatego chętnie, podejmując wyzwanie nauczenia się drugiego- po angielskim- języka, wybierają język włoski. Jest to język melodyjny, przyjemnie się go słucha, można go szybko i dość łatwo opanować. Miastem, w którym język ten jest drugim pod kątem popularności (po języku angielskim), jest z pewnością Bielsko-Biała, mające wiele szkół językowych specjalizujących się w nauczaniu tylko tego języka. Powodem, z pewnością jest usytuowanie w Bielsku-Białej firmy Fiat, która ma włoski kapitał. Z tego też powodu, w Bielsk powstaje tak wiele włoskich restauracji, które starają się schlebiać Włochom, przyjeżdżającym na Podbeskidzie w sprawach biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>